СРНА, 9.9.2016, Злочин без казне – масакр Срба у Медачком џепу 1993.

Међународни дан несталих 30.8.2016. Фото: ДИЦ Веритас, Корана Штрбац

Међународни дан несталих 30.8.2016. Фото: ДИЦ Веритас, Корана Штрбац

БЕОГРАД, 9. СЕПТЕМБРА /СРНА/ – Поменом за 88 жртава и прислуживањем свијећа данас је у Цркви Светог Марка у Београду одата почаст Србима које су хрватске снаге на монструозан начин убиле у Медачком џепу 9. септембра 1993. године.

Са скупа је поручено да је тај злочин остао без казне, а џелати касније награђени у хрватском друштву.

Предсједник Координације српских удружења породица несталих са простора бивше Југославије Драган Пјевач изјавио је Срни да је првоосумњичени за свирепо убиство мјештана Дивосела, Почитеља и Читлука Давор Домазет Лошо недавно именован за савјетника предсједника Хрватске Колинде Грабар Китаровић, док је првооптужени Рахим Адеми ослобођен, а другооптужени Мирко Норац за „нечињење“ осуђен на шест година затвора.

„Моја мајка Боја убијена је у Почитељу неколико километара од родне куће. Нашао ју је брат Никола послије 18 дана, разбијене главе и са одсјечена три прста. Породице су прије годину дана поднијеле кривичну пријаву против Домазета на 16 страница са аргументима и чињеницама које говоре о његовој одговорности за те злочине, али немамо повратну информацију“, рекао је Пјевач.

Он је додао да сумња да ће у оваквим околностима и у атмосфери када више од половине младих Хрвата сматра да су усташе биле позитивније од партизана одговорни бити процесуирани, а процес тражења несталих са подручја Медачког џепа и са свих осталих стратишта бити заокружен.

„Трагамо за још 14 тијела и на нама породицама и српском друштву у цјелини је да се истином боримо за наше жртве и из Другог свјетског рата и из рата деведесетих година. Жртвама треба мир, поштовање, а не политизација“, поручио је Пјевач.

Професор Миле Рајчевић, који је избјегао из Дивосела, подсјетио је да је у његовом селу септембра 1993. године убијено 30 мјештана и затрто све живо што акцију „Медачки џеп“ чини геноцидном.

Он је подсјетио да су личка села у којима се тада десио погром у вријеме злочина 18 мјесеци била под заштитом УНПРОФОР-а, који је „пропустио да заштити српске цивиле“.

„Они који су тамо дошли након покоља затекли су језиве сцене. Налик оним из шпанске инквизиције и горе, јер жртве нису биране. Убијени су сви“, рекао је Рајчевић.

Он је указао да је његово село сада сабласно пусто – без иједног становника, а само згаришта и гробови указују да је ту некад живио један народ.

Операција „Медачки џеп“ позната као „Крвави септембар у Лици“ био је трећи напад Хрватске на снаге Републике Српске Крајине /РСК/ од када је подручје РСК стављено под заштиту УНПРОФОР-а.

Напад је почео 9. септембра 1993. године изненадним упадом хрватских војника у српска села Дивосело, Читлук и Почитељ.

Том приликом убијено је 88 особа српске националности, од којих 36 цивила.

Међу убијеним је и 17 жена, 26 лица старијих од 60 година, док се за тијелима 14 убијених још трага.

Командант УНПРОФОР-а Жан Кот који је непосредно након злочина дошао у обилазак стратишта записао је у свом извјештају: „Нисам затекао знакове живота, ни људи ни животиња. У неколико села кроз које смо данас прошли разарање је потпуно, систематско и намјерно“.

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed