Глас Српске, СРНА, 12.10.2020, Српска ће обиљежавати и Дан сјећања на убијену и уморену дјецу у НДХ и спасавање савезничких пилота

Јастребарско, хрватски логор за српску децу, НДХ Фото: Архива

Јастребарско, хрватски логор за српску децу, НДХ Фото: Архива

БАЊАЛУКА- На републичком нивоу биће обиљежавана још два догађаја – Дан сјећања на убијену и уморену дјецу у НДХ и Спасавање савезничких пилота 1944. године – операција Халијард-Ваздушни мост у рејону Добоја, Озренско село Бојанић, одлучио је данас на сједници Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

– Дан сјећања на убијену дјецу у НДХ биће обиљежаван у Горњем Јеловцу, 19. јула код масовне гробнице у засеоку Мацуре, гдје је сахрањено 312 убијених лица из Јеловца и околних села, међу којима је и 75 дјеце млађе од 14 година. Ово је мјесто стравичног покоља у ширем подручју Козаре, у којем се налазе три масовне гробнице убијених цивила у Другом свјетском рату – саопштено је из Бироа Владе Српске за односе с јавношћу.

Бестијалност НДХ најбоље осликавају злочини над дјецом, јер је за њих усташка власт организовала посебне дјечије логоре од којих су, поред Јасеновца, најпознатији Јастребарско и Сисак.

– Према подацима историчара Драгоја Лукића, на стратиштима логора Јасеновац уморено је 19.432 дјечака и дјевојчица, што је највеће страдање дјеце у овом дијелу свијета. Само са подручја Козаре, у логор Јасеновац одведено је и убијено 11.194 дјеце, која су у просјеку имала шест година – подсјећају у Одбору.

Одбор је прихватио иницијативу српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика да 3. октобра буде обиљежавано Спасавање савезничких пилота 1944. године – операција Халијард-Ваздушни мост у рејону Добоја, Озренско село Бојанић.

Операција Халијард је била највећа акција спасавања савезничких снага, која се одиграла у Другом свјетском рату.

Ову операцију 1944. године заједно су изводиле ваздушне снаге САД и Југословенска војска у отаџбини.

На овај начин су спасили више од 500 савезничких пилота.

 

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed