Између сна и јаве, 2. 3. 2024, Драгољуб Петровић: Македонци и Бугари на српском решету [In memoriam] из Архиве

Професор др Драгољуб Петровић Фото: Википедија, Викимедија Је ли српска власт необавештена или аутистична? У целој [Егејској] Македонији, по турским пописима 1904. године – Срби чине 85% становништва, а о Бугарима – нема помена Грци су, уз помоћ Бугара, после Првога балканског рата, затрли много стотина хиљада Срба, а после Грчко-турског рата (1919–1922) тамо населили 640.000 прогнаника…

Цео текст

Искра, 5. 1. 2017, Љиљана Сталетовић: Српска кандила на Косову – Црква Светог Илије у Вучитрну [из Архиве, Фото]

Вучитрн: Разорена и обесвећена црква Светог Илије Фото: Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска, Канцеларија владе Србије за Косово и Метохију Прича о цркви Светог Илије у Вучитрну, чија је градња трајала 43 године, је прича о невероватном стрпљењу, довитљивости и несебичности вучитрнских Срба. Али и прича о заједништву и солидарности православних и муслимана који су градили цркву и џамију. Изградња цркве и школе у Вучитрну сматра се једним од најкрупнијих…

Цео текст

Српски меморијал, Небојша Озимић Блог, 27. 1. 2017, Писмо Светолика М. Драгачевца Адолфу Хитлеру [из Архиве] Фото

Светолик M. Драгачевац (1883–1942) Фото: Небојша Озимић блог, Wikimedia Commons, crop Светолик М. Драгачевац је до 25. марта 1941. године био један од бројних пензионисаних среских начелника Краљевине Југославије – пензију је дочекао у Параћину и уживао у њој све до оног дана када је влада Цветковић-Мачек потписала приступање Краљевине Југославије Тројном пакту. Изнервиран, понижен и шта све још не Драгачевац…

Цео текст

Слободна Херцеговина, 10. 4. 2025, ЖИВИ СМО ЈОШ! – У Београду обиљежено 80 година од голготе гатачких равногораца

Храм Светог Александра Невског, парохијски дом: Историсјки час Клуба Грачана у Београду Фото: Слободна Херцеговина, Трифко Ћоровић У београдском храму светог Алесандра Невског, у суботу 5. априла 2025. године, у организацији Клуба Гачана, поводом 80 година од страдања припадника ЈВ(уО) изгинулих на знаним и незнаним мјестима, највише на Лијевчу пољу, Зеленгори и Зиданом Мосту служен је помен, а потом је у парохијском дому одржан историјско-поетски осврт посвећен…

Цео текст

Глас Српске, Танјуг, 22. 4. 2025, Посљедњи преживјели заточеници концентрационог логора Јасеновац почели су пробој 22. априла 1945, прије 80 година [Фото]

Деца у до сада неидентификованом хрватском логору за децу Фото: Меморијални музеј холокауста САД, #46579 Хрватски усташки логор Јасеновац, заправо систем логора, био је највећа „фабрика смрти“ на Југоистоку Европе, неријетко називана „балкански Аушвиц“. Био је то сабирни, радни, кажњенички и заробљенички логор. У пробој је из логора тог 22. априла 1945. године, кренуло око 600 од 1.073 колико је тада преостало логораша у логору…

Цео текст

РТРС, Срна, 20. 4.2025, Трага се за још 211 Срба несталих на подручју Сарајева и околних општина

Поприште злочина у Добровољачкој улици у Сарајеву 2. маја 1992. године Фото: РТРС, screenshot Организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Источно Сарајево најавила је да ће у уторак, 22. априла, обиљежити Дан несталих Срба Сарајевско-романијске регије и истакла да се на овом подручју и даље трага за 211 лица српске националности несталих током трагичног сукоба у БиХ. Према посљедњим подацима, још…

Цео текст