
Спомен-капела код Придворачке јаме Фото: Trebinje.live
Потомци жртава страдалих током свирепог усташког покоља у ноћи између 23. и 24. јуна 1941. године и представници градске управе Требиње јуче су положили цвеће на спомен-обележја 13 страдалих Срба који су бачени у Придворачку јаму.
Жељко Шакота, потомак Бошка Шакоте, командира полиције Требиње, који је и сам страдао међу 13 Срба, истакао је да ни данас страдање његовог прадеде нису могли да избришу ни време ни тишина. Шакота наводи да је његов прадеда Бошко пре убиства мучен, да су му злочинци одсекли прсте као би скинули прстен са његове руке, што довољно сведочи о окрутности почињеног злочина, за који нико није одговарао. Према тврдњи Шакоте, одржано је суђење, али нико није осуђен, јер сведок није могао да препозна починиоце пошто је била ноћ иако се зна да су егзекутори били тада угледни грађани Требиња.
Мапу српских стратишта у пуном формату и са навигацијом можете погледати овде
Потомци страдалих никада нису дозволили да њихови најмили буду заборављени, а пре свега захваљујући њиховој иницијативи, управи града Требиња и Српској православној цркви подигнута је 2006. године спомен-капела покрај јаме, док су 2022. године, у заједничку гробницу на требињском гробљу у Подгљивљу, положени посмртни остаци седам страдалих.
Градоначелник Требиња Мирко Ћурић, који је присуствовао помену, истакао је да су страдали убијени само зато што су били Срби, и да тај злочин не треба да буде заборављен, али да се не сме и не треба мрзети.
„Наше памћење је наш одговор, а наша будућност мора бити заједништво, слобода и борба против сваког зла“, поручио је Ћурић.
Г. Ђурковић, специјално за „Политику”