У седишту УНЕСКО-а у Паризу данас је отворена изложба посвећена српским културним добрима која су уписана на Листу светске баштине у опасности – манастирима Високи Дечани, Грачаница и Пећка патријаршија, као и цркви Богородице Љевишке у Призрену.
Изложбу је отворио патријарх српски Порфирије, у присуству министра културе Николе Селаковића, а на изложби је и директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Арно Гујон, као и представници УНЕСКО-а.
Министар културе Никола Селаковић изјавио је да је српска културна баштина на Косову и Метохији и даље, у 21. веку, једна од најугроженијих у Европи.
„Четири добра која су део светске баштине Унеска имају препознату изузетну универзалну вредност и од 2006. године се налазе на Листи светске баштине у опасности. И поред тога, непрекидни насртаји на српску баштину, покушаји преименовања и фалсификовања историје постали су готово свакодневица. Само у периоду 2023-2024. догодио се 31 напад, од којих је већина била усмерена на уништавање и скрнављење културних добара“, навео је Селаковић, преноси РТС.
Патријарх српски Порфирије сматра да је стављањем Високих Дечана и остале три поменуте српске светиње под своју заштиту, Унеско показао њихов универзални значај за цео цивилизовани свет, истовремено их чувајући за будуће нараштаје – за све оне који траже мир, теже добру и љубе светлост.
„Због тога смо и као народ и као Црква неизмерно благодарни Унеску који је својом делатношћу учинио да се по ко зна који пут покажу истинитим речи Јеванђеља, да светлост светли у тами и тама је не обузе“, истакао је патријарх.
Порфирије је истакао да манастири имају универзални значај и да припадају целом свету што не негира њихову примарну припадност српском народу и Српској православној цркви који су их изнедрили.
„Високи Дечани не губе свој идентитет. Пре тачно 20 година манастир Високи Дечани је уписан на Унескову листу светске баштине и то је повод нашег вечерашњег окупљања. Две године касније, 2006. још три српске светиње са подручја Косова и Метохије, Пећка Патријаршија, Грачаница и Богородица Љевишка такође су уписани на листу светске баштине у опасности“, рекао је Порфирије.
Нагласио је да је стављањем Високих Дечана и друге три српске светиње под своју заштиту, Унеско показао њихов универзални значај за цели цивилизовани свет, истовремено их чувајући за будуће нараштаје, за све оне који траже мир, теже добру и љубе светост, како је навео.
„Због тога смо ми, као народ и као црква, неизмерно благодарни Унеску, који је својом делатношћу учинио да се, ко зна који пут, покажу истинитим речи Јеванђеља да светлост светли у тами и тама је не обузе. Нека управо та тиха светлост којом целом свету сијају Високи Дечани испуни све нас овде сабране, све људе дечанског окружења и целог света и нека нас свагда води кроз живот“, поручио је поглавар СПЦ.
Истакао је да бројне цркве и манастири у Србији и у Француској, али и у читавом свету, нису само духовни светионици, већ представљају ремек-дела архитектуре и уметности читавог човечанства.
Како је рекао, својим трајањем и деловањем Високи Дечани су, као и свака друга хришћанска светиња, увек сведочили светост и указивали на њу као на највиши идеал и императив Јеванђеља исказан речима Господњим: Будите свети јер сам ја свет.
„Високи Дечани због сложених историјских околности кроз које је српски народ кроз векове пролазио, а кроз које, нажалост и данас пролази, своју примарну светлосну мисију су константно ћутке и достојанствено остваривали сведочећи и у најмрачнијим временима да је светост једини исправни пут и једини прави циљ свакога човека. Тако су они и онда када је тама зла, греха, мржње и насиља била најгушћа и када се чинило да наступа њен тријумф својом светлошћу обасјавали пут ка добру, врлини, миру и љубави“, рекао је Порфирије.
Додао је да су Високи Дечани указивали на то да је светост основно назначење човеково, односно да је сваки човек створен да би постао свет, да су манастири места истинског преображаја, јер превасходно кроз подвиг, пост, молитву, богољубље, братољубље и друге врлине препорађају људе.
Изложба у организацији Министарства културе Републике Србије приређена је поводом обележавања 20 година од уписа манастира Дечани на УНЕСКО-ву Листу светске баштине културних добара од изузетног значаја за човечанство.
Две године након уписа манастира Дечани на Листу светске баштине, 2006. године, на Листу су уписани и манастири Пећка патријаршија и Грачаница и црква Богородице Љевишке у Призрену.
Они су истовремено уписани на УНЕСКО-ву Листу светске баштине у опасности, на којој се и данас налазе.
Реч је о врхунским остварењима српске средњовековне уметности, чији су ктитори српски владари и првокласним споменицима културе, који су из много разлога одабрани да репрезентују домете српског уметничког стваралаштва на подручју Косова и Метохије у средњем веку.
Изложба спаја визуелну уметност, интерактивне медије и културну историју, а у циљу преношења дубоког значаја ових светих места фокусирана је на „урањање“ посетилаца у деликатну равнотежу између духовног и културног богатства и њиховог тренутног стања угрожености, приказујући унутрашњост и спољашњост четири културна добра, детаље богатог зидног сликарства и значаја за српску историју и СПЦ.
На иницијативу Министарства културе изложба се реализује у сарадњи са Сталном делегацијом Републике Србије при УНЕСКО, Канцеларијом за Косово и Метохију, Канцеларијом за културну и јавну дипломатију и Српском православном црквом – Епархијом рашко-призренском.