
Светолик M. Драгачевац (1883–1942) Фото: Небојша Озимић блог, Завичајни музеј Параћин, Wikimedia Commons, crop
Светолик М. Драгачевац је до 25. марта 1941. године био један од бројних пензионисаних среских начелника Краљевине Југославије – пензију је дочекао у Параћину и уживао у њој све до оног дана када је влада Цветковић-Мачек потписала приступање Краљевине Југославије Тројном пакту.
Изнервиран, понижен и шта све још не Драгачевац је изнео сто из кафане у којој је проводио дане и ту, на лицу места, срочио бесан телеграм никоме другом до Адолфу Хитлеру.
Када је видео шта треба да пошаље најмоћнијем човеку Европе, телеграфиста из параћинске поште је одбио да пошаље телеграм. Са своје стране, Драгачевац је био упоран у намери да оствари свој наум па је отишао кући, прекуцао писмо и послао га поштом Адолфу Хитлеру.
Какав је бес изазвало писмо када је заиста стигло у Берлин и уобичајеним путем преведено и достављено Рајхсканцелару, није тешко замислити. Одмах је издата наредба да немачке јединице, чим уђу на територију Југославије, приведу пензионисаног среског начелника из Параћина. Речено – извршено. Светолик Драгачевац је страшно мучен пре него што је скончао 9. јула 1942. у логору Маутхаузен (од упале трбушне марамице, према немачком извештају) и затим кремиран. Иза њега је остало писмо са пратећом документацијом као поуздани сведок да се овако нешто заиста догодило.

Писмо Светолика М. Драгачевца Адолфу Хитлеру, 25. март 1941. Фото: Блог Небојше Озимића, Историјски архив Београда
„Нит правде прекинут је. Зацарила обест и сила. Велики тлаче мале и у својој осионости не познају Бога; немају душу.
Крвожедни Хитлер хита да ни једна њива на ово земаљској кугли не остане засејана јадом и чемером. Ни наша напаћена Отаџбина није поштеђена. Пружамо ти своју поштену руку али ти хоћеш и срце. У жељи да освајаш и тлачиш ти нам газиш оно што нам је кроз сва робовања и кроз векове било најсветије – газиш нам слободу и част, газиш нам понос.
Теби Хитлере; кајинов сине ми деца великих отаца и дедова узвикујемо доста. Не слушаш ли наићи ћеш на бодре мишице наше. Пролићемо ти крв и ногом ти аждајо стати на врат да се не дигнеш. Упамти да нас је можда Господ Бог одредио да код нас добијеш одмазду за сва недела. Упамти.“
– Светолик M. Драгачевац, срески начелник у пензији

Превод на немачки писма Светолика М. Драгачевца, 23. април 1941. (скоро месец дана од дана када је послато) Фото: Блог Небојше Озимића, Историјски архив Београда
Извештај да је Светолик М. Драгачевац ухапшен. 26. маја 1941. У дну је кратка белешка (српски, латиница) од 14. 2.1947, вероватно службеника ОЗНА-е, да је „особа умрла у логору“.

Извештај о хапшењу Светолика М. Драгачевца Фото: Блог Небојше Озимића, Историјски архив Београда
Напомена:
У меморијалу Спомен-соба преминулих у концентрационом логору Маутхаузен налази се и одредница о Светолику Драгачевцу уз опис његовог страдања.
Светолик Драгачевац / Svetolik Dragačevac 1883 – 1942
Born 15.4.1883 in Požega Užička
Died 9.7.1942 in Mauthausen
А у Параћину једна улица носи његово име.
– Српски меморијал / а.м.