Црквена општина Касел, Епархија диселдорфска и немачка, 2. 4. 2009, Јово Бајић: Како је покатоличена Западна Херцеговина [из Архиве]

Манастир Житомислић Фото: Црквена општина Касел Завршна фаза потпуног римокатоличења Западне Херцеговине, отпочета у петнаестом, догодила се у двадесетом веку. У току два светска рата, и у верске-грађанском рату који се водио од 1991. до 1995. године римокатолици су, предвођени својим бискупима и свештенством, народним првацима и институцијама којима је дух задахнула римокатоличке црква, насиљем (покољем…

Цео текст

Вечерње новости, 29. 7. 2018, Сусрет са историјом: Тито усташама омогућио да са совјетима ослобађају Србију [из Архиве] Фото

Јосип Броз Тито и Ј. В. Стаљин у Москви, крај септембра 1944. године Фото: Вечерње новости, архива Борбе, Youtube PoglediKg, Ustanak u Srbiji 1941, screenshot Како су Павелићеви следбеници добили прилику да се „оперу“ 1944. године; Москва им понудила да учествују у борбама против Немаца у замену за живот У СМИРАЈ свог живота, Иво Андрић записаће да само неуки и неразумни људи могу да сматрају да је прошлост мртва и непролазним зидом заувек одвојена од…

Цео текст

Српски меморијал, 22. 6. 2025, Љубинка Шкодрић: Срби у логорима у Албанији током Другог светског рата

Коверaт писма са новчаним чеком за логораша Љубицу Иковић из Подгорице у концентрационом логору Клос, централна Албанија Фото: eBay.com, aztec-collectables После Априлског слома Југославије у Другом светском рату, Косово и Метохија су подељени између три силе које су формирале своје окупационе зоне. Немачкој војно-управној зони, заједно са Србијом припали су и Вучитрнски, Косовско-митровачки и Лапски срез, Бугарска је држала Гњилане, Качанички и Неродимски срез, док је највећи део припао Италији.…

Цео текст

Јадовно ’41, 2. 2. 2025, Бојан Вегара: Најмлађи логораш из Силоса – Лео Капетановић

Сарајево: муслимански логор за Србе „Силос“, Тарчин, Хаџићи (1992-1996) Фото: РТРС

Лео Капетановић је најмлађи логораш из Силоса у Тарчину. Аутобусом је дошао са Илиџе код бабе Савке у заселак Равне, код села Луке надомак Тарчина, одмах послије првих барикада у Сарајеву. Инсистирао је да иде код бабе, јер на Илиџи је напето и не зна се ко ће доћи на…

Цео текст

ИН4С, Митрополија, 19. 6. 2025, У Подгорици промовисана књига „Дјеца коју није волио свијет“ Бојана Вегаре

Борис Вегара „Дјеца коју није волио свијет“, промоција у Подговрици Фото: Светигора, Борис Мусић У крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици у понедјељак, 16. јуна, одржано је представљање књиге „Дјеца коју није волио свијет“ аутора Бојана Вегаре. Када је почео рат у Босни, Бојан Вегара је имао дванаест година и „Дјеца коју није волио свијет“ (Удружење инвалида, бораца и ветерана „Српски ратник“, Инђија,…

Цео текст

Danas, 8. 6. 2025, Прослава једног јубилеја у Топчидеру: Како је Србија 1865. године обележила пола века од подизања Таковског устанка

Феликс Каниц Таковски орден, цртеж Фото: Felix Philipp Kanitz, Das Königreich Serbien, I, Leipzig 1904, Музеј рудничко-таковског краја Други српски устанак, подигнут у Такову, на Цвети, сада већ далеке 1815. године, без икакве сумње представља један од најзначајнијих догађаја наше новије историје. – У питомој долини поменутог села, оивиченој речицама Љесковицом и Дичином, испод „столетног“ храста, сеоског записа, или како то овдашњи воле да кажу грма, Милош Обреновић…

Цео текст