Kosovo Online, 30. 1. 2025, У Сочаници обележено 108 година Топличког устанка: Српски народ успео да очува свој идентитет

Лепосавић, Сочаница: Обележавање 108. године Топличког устанка и страдања 54 устаника војводе Косте Којиновића 1917. Фото: Kosovo Online

Лепосавић, Сочаница: Обележавање 108. године Топличког устанка и страдања 54 устаника војводе Косте Којиновића 1917. Фото: Kosovo Online

У организацији Центра за културу „Сава Дечанац“ из Лепосавића данас је у Сочаници обележено 108 година од Топличког устанка. У културном програму учествовао је КУД „Копаоник“, а осим служења парастоса и полагања венаца, организовани су обилазак спомен собе и представа „Арчибалд Рајс“ у Дому културе.

Обележавању су присуствовали и представници Српске листе, многобројни мештани, родбина и потомци палих бораца који су положили венце на спомен чесми где су исписана имена Топличких страдалника и на спомен обележју жртвама у најновијем рату. Присутни су обишли и спомен собу, где се налазе фотографије и списи из тог времена.

Директор Центра за културу Гојко Миливојевић истакао је да је ова манифестација била у једном периоду занемарена, али су је како је казао оживели у знак сећања на жртве страдале током Топличког устанка.

„Топлички устанак и прве жртве су из Сочанице. Коста Војиновић је прве своје кораке и организацију формирао овде у Сочаници. У кући попа Вићентија Симића организовао је прваке овог краја и дао им задатке шта да одраде, док су се они ослањали на Копаоник. Међутим и тада је било неких издаја, тада су на овој релацији били Мађари, а у другом делу су били Бугари. Они су их пресрели и тог 30. јануара су обесили њих 17, а велики број њих је кажњен на по 20 година затвора, а неки су на 10 до 15 година интернирани у Мађарску. Нажалост, од свих њих, преко 36, само четворица су се вратила жива. То је један историјски догађај у Ибарској долини, тако да настојимо да сваке године као Центар за културу дамо допринос да се сетимо тих жртава и да им се поклонимо, ако се њих сећамо, онда смо ближе њима самима уснулима“, рекао је Миливојевић.

Присутнима се за говорницом обратио председник Привременог органа Зоран Тодић, који је присутне подсетио на страдање српског народа и борбу за слободу.

„Данас се налазимо овде у центру Сочанице код чесме. Није ово обична чесма већ спомен чесма која говори о страдају српског народа те страшне 1917. године. Страдању српског народа и наших предака који су дали своје животе само зато што су подигли глас, јер нису могли да трпе зулум окупатора и непријатеља. Од тада је прошло 108.година. Страдао је српски народ и пре те 1917. године, страда српски народ и уназад за ових 108 година до данашњег дана. Страдао је српски народ и 1941, 1942 све до 1945. Страдао је српски народ 1991. до 1999. године, нажалост српски народ и данас живи под притиском, наши непријатељи покушавају да утру све што је српско и те 1917. године неки људи који су носили бугарска и аустроугарска имена и презимена трудили су се да униште све што је српско“, казао је Тодић.

Он је додао да су и тада укидали све што је српско као и данас, али је српски народ успео да очува свој идентитет.

„И тада су укидали динар и тада су забрањивали шајкачу и народну ношњу, али успео је наш народ и поред страдања да сачува своју веру и своју културу и свој идентитет. Изродили су нас, ми смо ти који данас живимо који немамо право да заборавимо све жртве, жртве нашег народа који су своје животе положили бранећи своју дедовину, своју очевину и своју отаџбину. И данас неки други људи који не носе бугарска и аустроугарска имена и зову се некако другачије, покушавају да утру и да затру све што је српско, да протерају и укину. И данас укидају динар, укинули су динар као и те 1917. године, покушавају да забране све што је српско“, рекао је Тодић.

Тодић је додао да српски народ тражи поштовање и мир.

„Ја им одавде шаљем поруку, да то није начин и да неће успети јер ми смо свој на своме, ми не тражимо ништа туђе, само хоћемо поштовање за све отворене проблеме и питања да решавамо кроз дијалог, да пошаљемо поруку данас са овог величанственог скупа да спречимо ратове, јер то никоме не доноси добро, да чувамо мир“, казао је он.

Позвао је на саборност и јединство у наредном периоду, верујући да ће се многе ствари у свету променити на боље.

„Ја вас, браћо и сестре, позивам на саборност, слогу и јединство, ми смо свој на своме, немамо право због наших предака који су дали своје животе да се предамо, а још мање због својих потомака, зато вас позивам да останемо чврсто, да останемо сложни, мало више мудрости у наредном периоду, промениће се неке ствари као и тада на глобалном нивоу, да сачувамо оно што је наше, да истрпимо понекад. Драга браћо и сестре, хвала вам што сте се одазвали да још једном покажемо свима да се ми не стидимо својих предака и свог постојања и да смо свој на своме. Живеће српски народ, живела Србија, нема предаје“, истакао је Тодић.

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed