Искра, Нови Стандард, 26. 11. 2024, Милош Ковић: Порекло британске србофобије

Луј Фрасоа Лежен, Битка за Москву (Бородинска битка 1812), уље на платну (1822) Фото: Wikimedia commons Слика Срба у политици и култури Велике Британије представља широку и разгранату истраживачку област. Она се, умногоме, преплиће са традиционално схваћеном историјом британско-српских веза и односа. У последњој деценији 20. века, међутим, појавили су се нови истраживачки приступи у сагледавању ових тема. Књига Оријентализам Едварда Саида (1978), посвећена проучавању западног…

Цео текст

Српски меморијал, 16. 11. 2024, Милан Кољанин: Злочини Бугарске у Србији 1915-1918 – Прилог истраживању бугарске окупације у Првом светском рату

Логори за Србе у Бугарској, aутори: проф. др Милоје Пршић и мр Сава Станковић АПСТРАКТ: На основу архивских истраживања и објављених историјских извора уз консултовање историографске литературе, представљене су основе бугарске окупационе управе у Србији и њен стратешки циљ бугаризовања освојеног подручја. Уништење значајног дела српског народа и насилна промена етничке структуре становништва на заузетој српској територији спровођени су током целе окупације. О томе…

Цео текст

Светиње Браничева, 10. 11. 2015, Откривање споменика на Врањевцу у славу 23.560 Браничеваца страдалих у ратовима 1912-1918. године [из Архиве] Фото

Радослав Јовић, потпуковник-пилот говори окупљенима испред ровова на Врањевцу Фото: Светиње Браничева Споменик на Врањевцу, подигнут у славу 23.560 Браничеваца страдалих у ратовима 1912-1918. године, открио је председник Србије Томислав Николић 18. октобра 2015. Тога дана навршило се тачно сто година од од Врањевачке битке, једног од десет крвавих бојева с Немцима на браничевским просторима, о којим историја још увек ћути.  …

Цео текст

Глас Српске, 27. 10. 2024. Драган Мијовић: Вишеград 1914 – Јунаци који не смију пасти у заборав

Комите на Палама, у извидници пред Сарајевом, 1914. Фото: Глас Српске Био је један од оних врућих љетних дана кад у Вишеграду ваздух трепери од вреле јаре, а негдје се притаји увијек присутни вјетрић што хлади дринске обале. Тада би сваки живи створ тражио расхлађење или какав заклон од звијезде што пече са високог свијетлог неба. У ово вријеме би раније…

Цео текст

Ceopom-Istina, Геополитика, 15. 2. 2021, Коста Чавошки: Тито, комунисти и цртање авнојевских граница [из Архиве]

Прво заседање АВНОЈ-а, Бихаћ, Независна Држава Хрватска, 26-27, новембар 1942. године Фото: Википедија Због чега су за различите федералне јединице узете границе настале у различитим историјским тренуцима – за Босну и Херцеговину 1878, за Црну Гору и Србију 1912, пре Првог балканског рата, за Словенију 1929, а за Хрватску 1939. година? Зашто није узета иста година? Ово нису академска већ далекосежна политичка питања,…

Цео текст

Политика, 12. 7. 2024, Др Александра Новаков: Петар Костић ‒ национални делатник, писац, сенатор [из Архиве] Фото

Стара разгледница Призрена крајем 19. века, Тврђава Призрен (Каљаја) и српски део града са куполом Цркве Светог Спаса Фото: Друштво пријатеља манастира Свети Архангели код Призрена Данас се навршава 90 година од смрти најзначајнијег Призренца свога времена. Петар Костић спада у ред историјских личности које представљају симбол времена и простора у којем су живеле и радиле. Током свог деловања у Старој Србији за време османске власти био је професор и ректор Призренске богословије, директор Српске гимназије…

Цео текст