RiznicaSrpska.net, 29. 6. 2017, Др Петар Џаџић: Расизам у Хрватској у XIX и XX веку [из Архиве]

Еуген Дидо Кватерник, потпуковник Јуре Францетић и Младен Лорковић на мосту Краља Александра у Зворнику на завршетку немачко хрватске операције Трио, март/април 1942. године Фото: Wikimedia Commons PD Остала је без јавне верификације чињеница да је у другој половини деветнаестог века у Хрватској зачета и уобличена расистичка теорија чији је аутор др Анте Старчевић, човек кога је хрватски књижевник Еуген Кумичић (1850-1904) назвао Оцем Домовине и који је тај ласкави назив задржао до дана данашњег. Та расистичка теорија,…

Цео текст

Црквена општина Касел, Епархија диселдорфска и немачка, 2. 4. 2009, Јово Бајић: Како је покатоличена Западна Херцеговина [из Архиве]

Манастир Житомислић Фото: Црквена општина Касел Завршна фаза потпуног римокатоличења Западне Херцеговине, отпочета у петнаестом, догодила се у двадесетом веку. У току два светска рата, и у верске-грађанском рату који се водио од 1991. до 1995. године римокатолици су, предвођени својим бискупима и свештенством, народним првацима и институцијама којима је дух задахнула римокатоличке црква, насиљем (покољем…

Цео текст

Српски меморијал, 22. 6. 2025, Љубинка Шкодрић: Срби у логорима у Албанији током Другог светског рата

Коверaт писма са новчаним чеком за логораша Љубицу Иковић из Подгорице у концентрационом логору Клос, централна Албанија Фото: eBay.com, aztec-collectables После Априлског слома Југославије у Другом светском рату, Косово и Метохија су подељени између три силе које су формирале своје окупационе зоне. Немачкој војно-управној зони, заједно са Србијом припали су и Вучитрнски, Косовско-митровачки и Лапски срез, Бугарска је држала Гњилане, Качанички и Неродимски срез, док је највећи део припао Италији.…

Цео текст

Стање ствари, 15. 5. 2025, Радослав M. Грујић: Старо Српско Скопље

Скопље: Храм Славе Фото: Стање ствари, Календар „Вардар“, 1935. Тако су наши преци за једанаест деценија (од 1282. до 1392. године) непрекидне српске владавине у Скопљу успели да даду изразито српско обележје, не само Скопљу него и целој његовој области Када су наши преци у VI веку после Христа почели се спуштати са Севера да се населе на Балканско…

Цео текст

Српски меморијал, 2. 6. 2025, Александар Динчић: Страдање српских школа и учитеља у Јужној Србији за време окупације (1915-1918)

Кајзер Вилхелм II немачки, цар Фердинанд I бугарски и фелдмаршал Макензен на смотри олупационих бугарских трупа у Нишу 27. јануара 1916. године Фото: V. Antonoff, „Bulgarien vom Beginn seines staatlichen Bestandes bis auf unsere Tage“, 1917, Wikimedia Commons ПРОСВЕТНЕ ПРИЛИКЕ ПО УСПОСТАВЉАЊУ ВОЈНО-ИНСПЕКЦИЈСКЕ ОБЛАСТИ „МОРАВА“ И „МАКЕДОНИЈА“   Крајем новембра 1915. године удружене бугарско-немачко-аустроугарске снаге завршиле су операције против српске војске на Косову и Метохији, потисли је у Македонију где су у децембру наставили Бугари да је потискују. Тиме су борбе у Јужној Србији и Македонији биле окончане.…

Цео текст

ИН4С, Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска, 31. 3. 2025, Посматрач на суду Врана: Личне успомене са Косова 1999-2009 – Мери Волш

Подујево: Крст са Цркве Светог Андреје, оскрнављене у Мартовском погрому 2004, снимак 26. марта Фото: JovanStojan, Flickr

Текст Мери Волш  из књиге „Косово: Биланс 1999-2009.“ која говори о последњем поглављу вишевековног Албанског геноцида над Србима. Издавачи су Балканолошка фондација „Лорд Бајрон“ и Амерички савет за Косово — организације које су основане само с једним циљем: да се изнесе на видело право стање ствари на Балкану а посебно…

Цео текст