
Велика Хоча: Оскрнављен споменик ликвидираним Србима, новембар 2021. Фото: Вечерње новости
На споменику убијеним и киднапованим Србима са територије општине Ораховац који су мучки страдали од руке албанских екстремиста, током викенда је запаљена српска тробојка.
На овом месту на улазу у Велику Хочу постављено је знамење у спомен на 84 невино страдалих Срба са територије ове општине током 1998. и 1999. године.
— karniles (@karniles8210) November 13, 2023
Паљење српске тробојке и скрављење овог споменика акт је безумља албанских екстремиста који годинама пале све српско желећи да на тај начин обесхрабе Србе и сломе дух српског народа који одолева свим нападима и искушењима, ма каква она била.
Канцеларија за Косово и Метохију, заједно са својим представницима на терену, поставиће нову тробојку, као што смо и сваки пут до сада обнављали и градили оно што Куртијеви екстремисти пале и руше.
Позивамо међународне представнике и мисије које делују на простору КиМ да дођу код споменика убијеним и киднапованим Србима у Великој Хочу и да са тог места пошаљу јасну поруку да су овакви етнички инциденти и напади на српско постојање на КиМ недопустиви.
Пријатељи западног Балкана траже јачање сарадње и убрзано приступање…
Спаљена српска застава, преоране српске кости, измештање споменика српским херојима палим у Првом светском рату са гробља у Приштини, слика су и прилика Куртијеве антисрпске политике мржње која стимулише екстремисте у њиховим сулудим актима.
Дејан Спаловић











![Вечерње новости, 13. 8. 2014, Василија Вукотић, јунакиња Мојковачке битке [из Архиве]](https://www.srpski-memorijal.rs/wp-content/uploads/2024/01/vasilija-vukotic-f-vikipedija-45x45.jpg)

![Искра, 11. 6. 2025, Владимир Умељић: Кристијан Шмит и култура сећања [Видео, Instagram]](https://www.srpski-memorijal.rs/wp-content/uploads/2021/04/kupola-dvora-posle-bombardovanja-6-aprila-f-arhiva-w-45x45.jpg)



![Српско наслеђе, број 10, октобар 1998, Васа Казимировић: Нискост ропских душа [из Архиве]](https://www.srpski-memorijal.rs/wp-content/uploads/2021/09/tito-nisani-srbe-na-drini-1914-f-zagreb-ilustrovani-list--45x45.jpg)
![Глас Српске, Спутњик, СРНА, 14. 5. 2024, ’Не желимо цркве, желимо џамије – Алаху Екбер‘: Скандалозни графити осванули на цркви Свете Тројице код Пећи [ФБ]](https://www.srpski-memorijal.rs/wp-content/uploads/2024/05/siptarski-grafiti-u-crkvi-sv-trojice-naklo-pec-45x45.jpg)


![РТ Балкан, Косово онлајн, 7. 2. 2024, СПЦ забринута: Оштећена још једна светиња на КиМ [ФБ]](https://www.srpski-memorijal.rs/wp-content/uploads/2024/01/studenica-hvostanska-bogorodica-h-istok-f-politika-z-rakocevic-45x45.jpg)




