Министарство одбране демантује тврдње да је делегација Војске Србије положила венце на Равној гори
Припадници Војске Србије који су на Ђурђевдан положили венац на споменик Дражи Михаиловићу имали су налог за пут до Горњег Милановца, али нису послати на Равну гору како би одали почаст некадашњем начелнику Штаба Врховне команде Југословенске војске, сазнаје „Политика” у Министарству одбране.
Војска је на ово путовање кренула са четири аутобуса, а одобрење за пут потписао је начелник Генералштаба генерал Љубиша Диковић. Истог дана, у Генералштабу на Бањици, први пут је свечано обележен Ђурђевдан, а славски колач је пресекао лично патријарх Иринеј.
Министарство одбране, у саопштењу које је објавило пре два дана, демантовало је тврдње да је делегација Војске Србије (ВС) положила венце на Равној гори.
Фотографија припадника ВС који салутирају испред Дражиног споменика објављена је у понедељак на друштвеним мрежама. Са леђа су сликана четири војника у свечаним униформама и један у маскирној. Аутор ове фотографије није познат, али сасвим је сигурно да није реч о фотомонтажи. Међутим, вест о полагању венаца није објављена на порталу Војске Србије, као што је уобичајено када је у питању одавање високих државних почасти.
Иако нису препознатљива лица присутних војника, како сазнајемо, њихов идентитет познат је Министарству одбране. Међутим, још није познато да ли ће сносити санкције за овај чин и шта би евентуално оне подразумевале. Упркос званичном саопштењу министарства, тешко је поверовати да је неко од официра, самоиницијативно обукао свечану униформу, понео заставу и упутио се ка Равној гори. И то на дан када Генералштаб прославља крсну славу.
Међутим, објављена фотографија много тога говори. Једини војник у маскирној униформи носи плаву беретку, што значи да је припадник Гарде, јединице Војске Србије која је директно потчињена начелнику Генералштаба. Двојица официра у свечаним маслинастим униформама припадају роду пешадије, а плаве униформе носе само припадници ваздухопловства.
Будући да су званично упућени на задатак, како сазнајемо, ови војници су имали право да буду у униформама, али је и даље тајна зашто су скренули са планиране руте и да ли је заиста њихово крајње одредиште био Горњи Милановац или управо Равна гора. У поменутом саопштењу наведено је да званична делегација ВС не може да полаже венце на месту које није предвиђено државним програмом.
– Делегације Министарства одбране и Војске Србије званично полажу венце на спомен-обележја која су обухваћена годишњим планом учешћа припадника МО и ВС у међународним активностима посвећеним очувању достојанственог сећања на жртве оружаних сукоба у прошлости и годишњим планом учешћа припадника МО и ВС у обележавању годишњица историјских догађаја ослободилачких ратова Србије – објаснили су у министарству.
Иако наши историчари немају јединствен став о улози равногорског покрета у Другом светском рату, 2006. године донет је закон о изједначавању права четника и партизана, којим су четници проглашени за антифашистичке борце. Осим тога, пре три године Дража Михаиловић је рехабилитован одлуком Вишег суда у Београду.
Салутирање српских официра ђенералу Дражи изазвало је реакцију појединих покрета и невладиних организација.
У току јучерашњег дана огласио се Покрет обнове Краљевине Србије (ПОКС). Они су честитали „храбрим и часним официрима Војске Србије” и најавили протесте уколико било ко од старешина и војника буде кажњен због одавања почасти Дражи Михаиловићу.
– Жалосно је да је Војска Србије устукнула пред притисцима Министарства одбране негирајући да је одала почаст ђенералу Михаиловићу и тиме се одрекла својих часних официра који салутирају пред спомеником најодликованијег официра у историји Срба – изјавио је јуче Жика Гојковић народни посланик и председник ПОКС.
Они су подсетили да је генерал Милосав Симовић у препуној сали у Београду, пред министром одбране Александром Вулином, отпевао четничку песму „Планино моја”.
„Да није видео-снимка који то потврђује, вероватно би Војска била натерана да и то демантује”, наведено је у саопштењу ПОКС-а.
Поменути догађај одиграо се током обележавања Дана копнене војске Србије, 16. новембра прошле године, када је генерал Симовић, командант КОВ-а, отпевао песму „Планино моја” која је спевана пре више од 100 година, а аплаудирали су му сви присутни високи државни званичници.
Јелена Попадић