ИН4С, 28. 4. 2025, Комунисти их убили, власт их заборавила – Мојковац данас исправља историјску неправду

Саборни Храм рождества Христовог, Мојковац Фото: ИН4С, Н.Ђурић

У Мојковцу ће данас отпочети измјештање земних остатака шест официра Југословенске војске у отаџбини који су убијени у децембру 1941. године. Према историјским подацима, официри Јован Мишнић, Дмитар Крговић, Петар Крговић, Блажо Раденовић, Јанко Гашевић и Никола Балтић убијени су од стране комуниста, а њихова тијела бачена су у Блишковску…

Цео текст

Српски меморијал, Небојша Озимић Блог, 27. 1. 2017, Писмо Светолика М. Драгачевца Адолфу Хитлеру [из Архиве] Фото

Светолик M. Драгачевац (1883–1942) Фото: Небојша Озимић блог, Wikimedia Commons, crop Светолик М. Драгачевац је до 25. марта 1941. године био један од бројних пензионисаних среских начелника Краљевине Југославије – пензију је дочекао у Параћину и уживао у њој све до оног дана када је влада Цветковић-Мачек потписала приступање Краљевине Југославије Тројном пакту. Изнервиран, понижен и шта све још не Драгачевац…

Цео текст

СРНА, 5. 4. 2025, Српска памти: Нијемци у Алибунару на Васкрс 1941. године убили и солунске добровољце из БиХ

Парк у центру Алибунара: лево Румунска православна црква Св. Петра и Павла, десно Црква Светог Благовештења која је почетком Априлског рата постала немачки логор за таоце, а прота стратиште Фото: Wikimedia Commons, Давид Милојевић

Неколико дана послије шестоаприлског бомбардовања Београда 1941. године, њемачка војска је у Алибунару, јужнобанатској варошици, извршила ратни злочин над мјештанима и заробљеним припадницима југословенске војске, а међу убијенима била је и група некадашњих солунских добровољаца из Лике и БиХ. О злочину у Алибунару се и данас мало зна, а у…

Цео текст

РТС, 2. 2. 2025, Пребиловци, тамо и камен има ожиљак [Видео, Youtube премијера]

„Пребиловци, тамо и камен има ожиљак“, кадар из документарног филма Сање Драгићевић Бабић Фото: РТС, promo

Филм о злочину, вољи за животом, достојанству, памћењу. О опомени и спознаји. Знате ли за село у Херцеговини, где свака кућа, сваки камен и сваки човек имају ожиљак? За село у којем је два пута заустављан живот, а оно изнова оживљавало? Где су једном убијени, опет убијани? Где, упркос свему,…

Цео текст

Политика, 17. 12. 2024, Матрица вековног насиља над косметским Србима

Детаљ са факсимила дела Жичке повеље Стефана Првовенчаног где се први пут помиње Гораждевац Фото: Политика

Скоро свакодневно насиље на Космету одвија се, по некој устаљеној матрици, од најезде Турака. Најизраженије је у другој половини 19. века, кад се постојеће албанско становништво, ојачано досељавањем из Албаније, сродило с турским манирима испољавања власти аговањем и беговањем. То је забележено у списима из тзв. Конзулских времена. Село Гораждевац,…

Цео текст

Политика, 16. 12. 2024, Битка на Кадињачи из другог угла

Ужице: Постројавање Радничког батаљона пред полазак на Кадињачу, новембар 1941. Фото: Wikipedia, Mladifilozof

И ове године, као и до сада, поводом годишњице битке на Кадињачи организовано је полагање венаца и цвећа на Спомен-обележје на Кадињачи и одавање почасти изгинулим борцима. Програм тог обележавања био је стандардни, као и свих досадашњих година. И даље се прича о херојској одбрани Ужичке републике, и херојској одбрани…

Цео текст