
Вуковар, мимоход са заставом ХОС на челу Фото: Youtube, Zadarski.hr, screenshot
Поруке премијера Хрватске Андреја Пленковића, али и других високих званичника указују да је данашња Хрватска дубоко заглибила и кренула опасном идеолошком странпутицом која је враћа уназад, у вријеме НДХ.
Сматра ово историчар Александар Раковић, коментаришући посљедња дешавања у овој земљи, од одржавања мегаломанских концерата Марка Перковића Томпсона, преко доношења закона којим ни мртви Срби неће бити остављени да почивају на миру, до формирања владине комисије која би требало да се бави „изучавањем“ комунистичких злочина, а при чему би фокус био стављен на Блајбург и страдање усташа у овом мјесту.
Да Хрватска неће одустати од курса повратка у прошлост, према ријечима Раковића, може се видјети и из посљедњих изјава хрватског премијера Андреја Пленковића, који је недавно, а одговарајући на питање новинара, рекао да Томпсонову пјесму „Чавоглаве“ нико неће мијењати и санкционисати. Пленковић је овом приликом истакао да се ради о музичком дјелу из домовинског рата које се јавно изводи већ 35 година, али и да су ознаке „За дом спремни“ нешто сасвим нормално, те да приче око историјског ревизионизма и раста усташтва у Хрватској потпуно промашене, односно нису тачне. Раковића све ово не чуди. Сматра да се не ради о покушајима историјског ревизионизма, већ о једној матрици која постоји више од 80 година, чак прије Другог свјетског рата, када је она само показала своје најмрачније лице.
– Они ту матрицу никада нису мењали. Од НДХ, преко Хрватског пролећа и 90-тих, до данас. Наравно свему томе је касније допринело деловање ХДЗ-а и тамошње Католичке цркве. Ради се о једној хрватској националистичкој и правашкој матрици која може да мења рухо, али не суштину. И она је антисрпска. Не треба имати неких илузија да ће можда доћи до неких позитивних промена, па ни кад не буде више Срба у Хрватској. Тај негативни однос према Србима је њихов једини интегративни фактор и они од њега никада неће одустати. Због тога и воле песму „Чавоглаве“, јер је то једна врста њихове ратне химне – истакао је Раковић.
Наводи и да су Хрвати у ствари идентитетски конструкт настао у 19. вијеку, од становништва које је тада говорило три језика – штокавски, кајкавски и чакавски.
– Да би направили неку идентитетску спону, послужила је Католичка црква, али морали су да пронађу и неког непријатеља. Изабрали су православне Србе. И они по том концепту граде свој национални идентитет још од 19. века – каже Раковић.
На питање зашто нико из Брисела, па ни земаља чланица Европске уније није осудио ово ново усташтво, каже да је одговор једноставан – јер је Хрватска ратни савезник бриселског система, како на балканским просторима, тако и европским, гдје главну ријеч води Њемачка.
– Нема више правде у свету. Због тога не треба да чуди што постоје двоструки аршини. И такав однос према овим просторима биће настављен и у наредном периоду, све док глобалисти не изгубе битку против суверениста – поручио је Раковић.
У друштву „Ал Каиде“
У Аустрији је продато више од 18.000 улазница за концерт Марка Перковића Томпсона, а неки од оних који су купили карте кажњени су, између осталог, због усташког поздрава којег су узвикивали. Аустрија је још 2018. године, измијенила закон којим се проширује листа забрањених симбола, а међу њима су се нашли и симболи усташког покрета и НДХ. Они су изједначени са симболима екстремистичких и терористичких организација као што су Исламска држава и Ал Каида.
Вељко Зељковић