Глас Српске, Вечерње новости, СРНА, 6. 4. 2023, Годишњица њемачког напада на Краљевину Југославију 1941 – Служен парастос у Вазнесењској цркви

Београд: Рушевине Двора 6. априла 1941. године Фото: Архива

Београд: Рушевине Двора 6. априла 1941. године Фото: Архива

Нацистичка Њемачка је на данашњи дан 1941. године напала Краљевину Југославију и бомбардовала Београд.

Напад је услиједио без објаве рата Југославији, а нацистичке ваздушне снаге бомбардовале су Београд у више налета нанијевши огромна разарања и усмртивши скоро 4.000 људи.

Бомбардовање Београда почело је у 6.30 ујутро и тог, 6. априла 1941. године, напад је поновљен још три пута, да би 7. априла град био поново бомбардован, као и 11. и 12. априла пред долазак њемачке војске у град.

У бомбардовању је уништено скоро 50 одсто стамбеног фонда града, а међу уништеним објектима била је и Народна библиотека на Косанчићевом венцу са више од 350.000 књига, разорени су бројни вјерски и образовни објекти, склоништа и болнице.

У нападу је учествовало укупно 880 авиона, избачено је око 440 тона разорних и запаљивих бомби, а коришћене су и специјалне падобранске мине од 1.000 килограма, чија је експлозивна моћ изазивала страховита разарања, наводи се на сајту Музеја града Београда.

Уништено је 9.365 стамбених зграда, а водоводна мрежа оштећена је на 360 мјеста.

Тачан број жртава бомбардовања никада није утврђен јер је одређен број страдалих трајно остао затрпан под рушевинама, али се процјењује да је погинуло између 2.200 и 4.000 људи.

Више стотина људи погинуло је у јавним склоништима која су такође била мета ваздушних напада – у порти Вазнесењске цркве, Карађорђевом парку и другима.

Према појединим информацијама, југословенска противвваздушна одбрана оборила је више од 40 њемачких авиона, а у борбама је погинуло и 11 југословенских пилота.

Напад на Југославију извршен је и копненим путем, из више праваца.

Њемачке, италијанске и мађарске трупе продрле су на територију Југославије из правца Италије, Аустрије, Мађарске, Румуније, Бугарске и Албаније.

Ова инвазија која се назива и Априлски рат завршена је 17. априла 1941. године окупацијом и подјелом Југославије између Сила Осовине.

 

 

У Вазнесењској цркви служен помен страдалим у бомбардовању 1941. године

Старјешина Вазнесењског храма у Београду протојереј Арсеније Арсенијевић служио је заједно са свештенством помен пострадалим у бомбардовању српске пријестонице 6. априла 1941. године.

Послије помена положени су вијенци на камени крст који у порти Вазнесењског храма обиљежава мјесто страдања Београђана који су спас од нацистичке авијације потражили у кругу ове светиње.

На мјесту крста налазило се склониште, а приликом бомбардовања тог мјеста погинуло је око 200 људи.

На споменику стоји натпис: „Ја сам васкрсење и живот (Јован 11.25). На овом месту невино пострадаше грађани Београда, 6. април 1941. године“.

Нацистичка Њемачка је на данашњи дан 1941. године напала Краљевину Југославију и бомбардовала Београд.

Напад је услиједио без објаве рата Југославији, а нацистичке ваздушне снаге бомбардовале су Београд у више налета нанијевши огромна разарања и усмртивши скоро 4.000 људи.

Бомбардовање Београда почело је у 6.30 часова ујутро и тог, 6. априла 1941. године напад је поновљен још три пута, да би 7. априла град био поново бомбардован, као и 11. и 12. априла пред долазак њемачке војске у град.

 

 

 

 

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed