
Пројекција филма „Дјеца“ Фото: РТРС
Послије бањалучке премијере, документарни филм Дениса Бојића „Дјеца“, у продукцији Радио– телевизије Републике Српске премијерно је приказан синоћ у Београду, у свечаној сали Југословенске кинотеке. Бојићев филм на потресан и потпуно аутентичан начин документује једну од највећих, али и најмање познатих трагедија српског народа у посљедњој деценији 20. вијека.
Филм „Дјеца“ представља једина и посљедња свједочења четири родитеља, од укупно 36 мајки и очева који су у протеклом рату изгубили по троје дјеце. Како каже аутор, синови и кћери чија је судбина забиљежена у овом филму нису страдали отимајући туђе. Њихова младост је угашена испред њихове куће, на њиховој њиви. Бранили су своје родитеље, своју браћу и сестре, своју дјецу. Живот преживјелих родитеља и није живот, зато као људска бића имамо обавезу да њихов бол упознамо и подијелимо.
– Тек што смо заборавили крике и јауке Стојанке мајке Кнежопољке са Козаре, зачули смо нове крике и нове јауке…али то је бол од кога не смијемо бјежати, бол који показује шта је живот и шта живот није – рекао је Бојић.
Рад на оваквом филму захтијева и више од обичног сценарија и режије, иза Дениса су бројне непроспаване ноћи. Ни професионалци ове кадрове не могу да гледају чисто технички, емоције увијек превладају.
– Ја само још једниу ствар могу да кажем послије гледања премијере филма у Бањалуци, да ми се то први пут десило. Овај филм је изузетно важан и ја сам сигуран да је РТРС на правом путу – рекао је режисер Дарко Бајић.
Радио– телевизија Републике Српске свим својим ресурсима стала је иза Бојићевог филма, али то није први, а неће бити ни посљедњи овакав филм у продукцији наше куће.
– Не смијемо и немамо право да заборавимо оне који су страдали, посебно ми у Београду и Бањалуци, јер су све ове године углавном други причали о нама. Просто немамо право да ћутимо. Због тога смо снимили и филм „Дах живота“ – рекао је генерални директор РТРС-а Драшко Милиновић.
Београдској премијери филма „Дјеца“ присуствовао је велики број личности из културног и јавног живота Србије и Српске. Документарни филмови из продукције Радио– телевизије Републике Српске већ годинама учествују на домаћим и међународним фестивалима и освајају значајне награде.










![СРНА, 30. 8. 2024, Смолућа: Сјећање на јунаке и спас 7.500 Срба из непријатељаког обруча [Мапа]](http://www.srpski-memorijal.rs/wp-content/uploads/2022/06/svece-in-memoriam-f-rtrs-w-45x45.jpg)




![РТС, РТ Балкан, Kosovo Online, 24. 10. 2023, Пробијен макадамски пут преко православног гробља у северном делу Косовске Митровице [Twitter]](http://www.srpski-memorijal.rs/wp-content/uploads/2023/10/prekopanos-groblje-u-jisivskoj-mitrovici-f-kosovoonline-w-45x45.jpg)





