РТРС, СРНА, 21.3.2017, У Бањалуци промовисана фотомонографија „Страдање СПЦ у НДХ“

У Бањалуци промовисана фотомонографија "Страдање СПЦ у НДХ"  Фото: СРНА

У Бањалуци промовисана фотомонографија „Страдање СПЦ у НДХ“ Фото: СРНА

У Бањалуци је вечерас промовисана фотомонографија „Страдање Српске православне цркве /СПЦ/ у НДХ“, у којој историчар Јован Мирковић обрађује уништавање цркава, манастира, парохијских домова и гробаља, као и убиства и протјеривања свештенства СПЦ са тог подручја.

Мирковић је рекао да је фотомонографија својеврстан наставак његове књиге „Злочини над Србима у НДХ“ и садржи илустративни материјал о 685 порушених, оштећених, уништених и запаљених цркава, те 227 убијених свештеника.

„Говори и о страдању Срба, јер они који су жељели уништити српски народ прво су уништавали његово духовно биће“, навео је Мирковић, који је некадашњи директор Спомен-подручја „Јасеновац“.

Мирковић каже да је на фотомонографији радио годину и по дана и истиче да је и ова књига опомена Србима да овакве ствари не заборављају.

Социолог Слободан Наградић оцијенио је да је ријеч о изузетној фотомонографији у којој су у првом плану фотографије срушених објеката и цркава.

„Може бити да фотографије као документи увјерљивије свједоче од бројних дугих текстова. Мислим да је књига припремана за најширу читалачку публику и оне који хоће истински да се упознају са овдашњим збивањима у периоду од 1941. до 1945. године“, рекао је Наградић.

Он је додао да књига може послужити и комисији СПЦ која ових дана разговара са представницима Римокатоличке цркве у вези са канонизацијом некадашњег кардинала те цркве Алојзија Степинца.

На промоцији је речено да Мирковићева фотомонографија представља најозбиљнији истраживачки подухват о страдању СПЦ током Другог свјетског рата, те да ће то капитално дјело, објављено на српском и енглеском језику, бити незаобилазно за све истраживаче карактера НДХ и геноцида над Србима у тој усташкој држави.

На промоцији у просторијама Академије наука и умјетности Републике Српске говорили су и Драган Шућур, Драган Давидовић и Стево Ћосовић.

Јован Мирковић, који је био и сарадник Музеја за истраживање геноцида у Београду, објавио је до сада велики број научних радова у којима се бави истраживањем геноцида над Србима у НДХ.

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed