НовиМагазин, Бета, 29. 09. 2023, Веритас: На данашњи дан 1991, погинули мајор ЈНА Милан Тепић и војник Стојадин Мирковић

Војник Стојадин Мирковић и мајор Милан Тепић Фото: Блиц / Приватна архива

Војник Стојадин Мирковић и мајор Милан Тепић Фото: Блиц / Приватна архива

Документационо информативни центар „Веритас“ саопштио је да су на данашњи дан 1991. стрељани официри у касарни у Бјеловару, док је мајор Милан Тепић минирао касарну и погинуо, како оружје не би пало у руке припадницима Збора народне гарде (ЗНГ) Републике Хрватске.

Веритас пише да су припадници ЗНГ (зенге) напале касарну „Божидар Аџија“ у Бјеловару и да је на крају дана командант 265. механизоване бригаде ЈНА, пуковник Рајко Ковачевић, наредио обуставу даље одбране, одлагање оружја, предају војника и старешина и њихово постројавање у кругу касарне.

„Након тога су око 19.00 часова припадници ЗНГ ушли у касарну из које се више није пружао никакав отпор. По уласку у касарну, Јуре Шимић је, у својству председника Кризног штаба Бјеловара, наредио да се стрељају командант Ковачевић и његови помоћници, потпуковник Миљко Васић и капетан прве класе Драгиша Јовановић„, подсећа Веритас у саопштењу.

Док је трајала борба за касарну, мајор ЈНА Милан Тепић (34), командант складишта борбених средстава „Барутана“ у селу Беденик, недалеко од Бјеловара, с циљем спречавања његове предаје припадницима ЗНГ, минирао га је са 170 тона експлозивних средстава, којом приликом су страдали и он и војник Стојадин Мирковић (19), који, упркос Тепићевој наредби, није хтео да се преда.

Хрватска страна је потврдила губитак 11 својих војника, због чега су, после предаје, из освете, стрељали командира страже на том објекту, старијег водника Ранка Стевановића из Прокупља.

У касарни „Божидар Аџија“, поред поменутих официра, погинула су још шесторица припадника ЈНА (Зоран Крстић, Шукри Кељани, Љубиша Лазић, Недељко Јоветић, Бердоли Ејуп и Горан Радовановић), а заробљено је 59 официра, подофицира и грађанских лица на служби у ЈНА и око 250 војника, који су, након физичких и психичких злостављања у логорима у Бјеловару, размењени 9. новембра исте године у Босанском Шамцу.

За описане злочине над припадницим ЈНА још нико није осуђен.

Жупанијски суд у Ријеци пресудом од 2. октобра 2019. неправоснажно је ослободио Јуру Шимића, а ту је пресуду почетком септембра ове године потврдио и Врховни суд РХ.

Хрватски судови ослабађајућу пресуду оптуженом Јури Шимићу заснивају на исказима његових сабораца да је он у време заузимања касарне био у просторијама кризног штаба и на мишљењу хрватских вештака судско-медицинске и балистичке струке да су узрок смрти тројице официра ЈНА експлозивне повреде.

Председништво СФРЈ је 19. новембра 1991. прогласило мајора Милана Тепића, родом из Комленца код Босанске Дубице, народним херојем, јединим у рату деведесетих.

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed