БИХАЋ – У оквиру обиљежавања 81 године од усташког злочина над 12.000 Срба, у Спомен-подручју у Гаравицама код Бихаћа положени су вијенци и цвијеће, те је служен парастос за убијене српске цивиле.
Парастос је служило свештенство Српске православне цркве, а вијенце и цвијеће су у Спомен-подручју положили, у име институција Републике Српске савјетник српског члана Предсједништва БиХ Радован Ковачевић и савјетник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске генерал Милан Торбица.
У име Србије вијенце и цвијеће положили су представници Конзулата те земље у Мостару.
Вијенце и цвијеће положили су и српски представници у институцијама БиХ, представници више локалних заједница из Републике Српске, Трећег пјешадијског (Република Српска) пука, СУБНОР-а Српске, невладиних организација и удружења од јавног интереса проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата, као и Одбора “Гаравице 1941” и Удружења грађана “Уна”, потомци страдалих, бројни грађани.
Обиљежавање организује Одбор за његовање традиције ослободилачких ратова Владе Републике Српске.
Након парастоса и полагања вијенаца и цвијећа у Спомен-подручју у Гаравицама предвиђена су обраћања, те пригодан културно-умјетнички програм.
Почетком Другог свјетског рата 1941.године усташе су у мјесту Гаравице, једном од највећих стратишта српског народа у Независној Држави Хрватској (НДХ), побиле 12.000 српских цивила. Међу жртвама је био и велики број дјеце.
Гаравице, мјесто удаљено два и по километра од центра Бихаћа, једно су од највећих стратишта српског народа у НДХ.
Према енглеским обавјештајним подацима, на ширем подручју Бихаћа убијено је између 14.000 и 14.500 људи, а власти бивше Југославије су прикривале масовне покоље и убиства Срба због прокламовања идеје братства и јединства којом су потпуно изједначиле крвника и жртву.
Мапу српских стратишта у пуном формату и са навигацијом можете погледати овде
Ковачевић: Српска и Србија гаранти да се не понове страдања
Савјетник српског члана Предсједништва БиХ Радован Ковачевић рекао је у Бихаћу на обиљежавању 81. године од страдања Срба у Гаравицама да су постојање Републике Српске и Србије највећи гаранти да се Србима не понове злочини попут тог и да неће бити поново убијани.
Ковачевић је изјавио новинарима да је тужно и ружно што су Гаравице запуштене, што говори о томе колико власти у Федерацији БиХ не брину о српским стратиштима и жртвама, за разлику од Српске.
“Ово мјесто је пуно стакла, чепова од флаша, пикаваца… То показује да се не води никаква брига о невино страдалима у Гаравицама, те да се овдје шенлучи, пије и праве се журке… То је порука и нама, који смо на власти у Српској, да морамо сами преузети бригу над овим спомен подручјем и другим мјестима на којима су Срби страдали. То ћемо урадити у наредном периоду и имати на листи приоритета”, истакао је Ковачевић.
Он је рекао да о континуираном етничком чишћењу и елиминисању Срба на овом подручју довољно говори податак да их је данас у Бихаћу око 60.
Ковачевић је подсјетио да је у том граду прије Другог свјетског рата српско становништво било већинско.
“Треба јасно рећи да у Гаравицама леже Срби убијени од усташа – Хрвата и муслимана, што не треба заборавити. Они су хтјели да Срба овдје нема и зато је Српска битна за очување слободе српског народа на овим просторима. Нека живе Српска и Србија”, рекао је Ковачевић у Гаравицама код Бихаћа, гдје је обиљежена 81 година од страдања више од 12. 000 Срба, жртава усташког злочина у том мјесту 1941. године.
Он је рекао да је Српска битна за Србе и остале који живе у њој јер је усмјерена развоју и унапређењу стандарда становника.
“Она поштује све грађане без обзира на вјерску, националну или другу припадност. Српска је за мир, сарадњу и економски бољитах свих у БиХ и шире”, рекао је Ковачевић.
Одговарајући на питање федералних медија зашто данас на обиљежавању није било заставе БиХ поред заставе Републике Српске, Ковачевић је поновио да су у Гаравицама страдали Срби од својих комшија у усташама – Хрвата и муслимана.
“Локална власт није ништа учинила да ово мјесто очува, уреди, па и да се истакне застава страдалог народа, или Бихаћа и БиХ. Када би власти Бихаћа, Кантона и Федерације БиХ водили бригу о овом мјесту на начин како ми водимо у Српској о мјестима страдања Бошњака, не би постојао разлог за таква питања јер би ово подручје било уређено, а не у смећу и ишарано неадекватним графитима”, рекао је Ковачевић.