
Мапа, илустрација Фото: Pixabay
У раду „Да ли ће 21. век означити и крај Словенског народа – Словени – спасен народ“, објављеном у јануарском броју француског научног часописа “Политички магазин”, геополитиколог др Ана Пувро и универзитетски професор др Алексис Труд кажу да је словенски народ, са око 300 милиона људи у свету, највећа етнолингвистичка група у Европи, пред сличним изазовима као у 20. веку када су претрпели огромне људске губитке.
– Са 13 држава, покривају Евроазију и већи део Европе. У 20. веку, нацисти су им претили истребљењем и десетковани сталњинистичком моћи били су на искушењу. Сада могућност тоталног рата између НАТО и Русије уз употребу нуклеарног оружја враћа баук њиховог елиминисања са евроазијског континента – наводе они и указују да је од избијања рата у Украјини, 24. фебруара 2022, страдало скоро милион украјинских и руских Словена.
Најгора искушења
Пувро и Труд наглашавају да су Словени у 20. веку доживели „најгора искушења у својој историји“.
– Вековима десетковани инвазијама и ратовима који су потресли евроазијски континент, у 20. веку доживели су најгора искушења, почев од балканских ратова 1912. и 1913. Први светски рат је довео до више од три милиона мртвих и скоро пет милиона повређених у Руској империји која је тада имала 158 милиона становника и 1,25 милиона мртвих и више од 100.000 повређених у Краљевини Србији, од 4,5 милиона становника – прецизирају аутори ове студије.
Подсећају да су Словени за нацистичку Немачку били предвиђени као “фарме”, а сам народ као подљуди који ће служити супериорној раси и наводе да је главни пројектант те идеје био члан СС, академик Конрад Мејер-Хетлинг (1901-1973).
Још 1940. израдио је мапу развоја територија које треба освојити на истоку. За то је био инспирисан старим пројектима германске колонизације источне Европе из средине 19. века у Немачкој, о чему сведоче списи економисте Фридриха Листа, теоретичара германства Паула де Лагарда или социолога Макса Вебера, а касније и препоруке генерала Ериха Лудендорфа, који је 1917. препоручио протеривање Балта.
План германизације
Програм Генералплан Ост, или Мастер план за Исток, био је инспирисан расистичком утопијом, и према њему око 30 милиона Словена, сматраних подљудима, требало је да буде сведено на ропство и осуђено на сигурну смрт кроз присилан рад и гладовање. Подсећају да је основ тог пројекта био Мајн кампф Адолфа Хитлера да се освајањима на исток прошири Лебенсраум – животни простор Трећег рајха.
– У Хитлеровој расној теорији Словени су сматрани подљудима који су били предодређени, попут Цигана и Јевреја, да раде као слуге по вољи и да виде своје земље и имања заузете. Та експанзија је требало да гарантује самодовољност храном и успон моћи Рајха против Сједињених Држава, Русије и ривалских сила Француске и Велике Британије – подсећају аутори.
Пувро и Труд додају да је Химлер, у својству комесара за колонизацију Рајха, приступио је реализацији пројеката планирања и германизације Централне и Источне Европе.
– Хитлер је планирао да их прошири на Балкан, Украјину, Крим, у области која се протеже од Црног мора до Поларног круга и да помери границе Рајха за 500 км до Урала. Упркос поразима нацистичке Немачке 1944. идеолог Рајха Роланд Фрајслер залагао се за изградњу германске Европе са милијарду Немаца, укључујући европску Русију, која би претходно била јасно
очишћена од словенског становништва. Фрајслер је такође био укључен у развој коначног решења – истичу аутори.
Геноцидна политика НДХ
Нацистичке пројекте у Другом светском рату на Балкану почела је да спроводи Независна Држава Хрватска. Православни Словени су, кажу аутори, били погођени геноцидном политиком шефа државе Анте Павелића.
– Једва месец дана од преузимања власти хрватских фашиста, министар просвете Миле Будак најавио је боју те борбе. Покатоличимо трећину српских острва, трећину преселимо и трећину елиминишемо. Од лета 1941. масакри и депортације Срба, Цигана и Јевреја почели су да се множе широм територије изван НДХ. Између 1941. и 1944. историчари процењују да је у логору Јасеновац погинуло између 400.000 и 700.000 – указују аутори.
Порекло
Аутори подсећају да се словенски народ индоевропског порекла ширио са северног крила Карпата, од средине првог миленијума, у широком појасу од горње Висле до средњег Дњепра, на југу данашње Пољске, у Белорусији и североисточној Украјини. Наводе да сада заузимају преко 18 милиона километара квадратних, од Средње Европе (Западни Словени) и Балкана, (Јужна Европа) до Владивостока на обали Пацифика кроз земље Балтика, Белорусија, Укранија и Русија (Источни Словени).
– Они су равноправни, присутни у бившим совјетским републикама Канади и Централној Азији. Запазите и постојање неколико дијаспора пореклом из словенског света на америчком континенту и у Аустралији – кажу они.
Ђорђе Баровић – Вести