Од следеће године радови на Старом сајмишту

РТС |среда, 05. нов 2014, 13:55 -> 14:15

Радови на изградњи Меморијалног комплекса на Старом сајмишту почеће следеће године, најпре на кули, најављено је на конститутивној седници Комисије града Београда за изградњу Меморијалног комплекса.

Конститутивна седница Одбора градске скупштине за за изградњу меморијалног комплекса    Фото: Танјуг

Конститутивна седница Одбора градске скупштине за за изградњу меморијалног комплекса Фото: Танјуг

Министар Александар Вулин, који је потпредседник те комисије, истакао да је Београд имао четири логора, односно четири стратишта, додавши да, нажалост, ниједан меморијал који је достојан патњи и страдања које су доживели његови грађани, преноси Танјуг.

Вулин је новинарима у Старом двору рекао да ће Влада Србије учествовати у раду комисије, јер сматра да је интересу сваког од нас да се памћење на страдање у Другом светском рату ни случјано не гурне у страну и да се „наша антифашистичка прошлост не може заборавити ни оспорити, а самим тим ни наша антифашистичка будућност“.

Влада је ту да помогне, а комисија ће дати одговарајуће предлоге како види меморијал на Старом сајмишту и његову сврху, додао је Вулин.

Према његвоим речима, ово није меморијал Београда већ страдања српског, јеврејског и ромског народа и „меморијал универзалне људске патње“.

Епископ славонски Јован Ћулибрк, који је председник комисије, рекао је новинарима да ће то тело радити на два колосека.

Први ће се односити на активности у вези са кулом на Старом сајмишту, односно бившег управног одељења Јеврејског логора Земун, као и касније пролазног немачког логора на Старом сајмишту јер се то, како је навео, може одмах урадити.

Према његовим речима, други колосек за рад комисије биће питање стратешког плана меморијала на Старом сајмишту, с озбиром да комисија треба да припреми елаборат на основу којег ће Влада Србије да одлучи о томе какав ће бити тај меморијал.

„За овако огроман посао требало је да се изврши увид у међународне стандарде и да се можда формира једно међународно саветодавно тело, које би се бринуло о томе да Сајмиште буде равноправан део светске заједнице меморијала сећања, као што су то Поклона гора у Москви, Јад Вашем у Израелу и меморијал Дахау“, казао је епископ Ћулибрк.

Градски менаџер Горан Весић рекао је да је задовољан што је комисија почела да ради и што је утврдила приоритете и истакао да је град спреман да настави да ради све оно што је радила претходна комисија.

„Током следеће године извршићемо одређене радове на кули што је веома значајно, јер ћемо тако започети обележавање тог места и тако почети процес да се ту изгради меморијални центар“, навео је Весић.

Градски менаџер је казао да ће бити предвиђена средства за међународни конкурс који ће бити расписан према захтевима комисије и Владе Србије и затим ће се видети какво ће бити трајно решење за Старо сајмиште.

„Учинићемо све да кроз нови урбанистички план и генерални урбанистички план, као и све друге урбанистичке планове, створимо претпоставке да активности комисије могу да се реализују“, навео је Весић.

Скупштина града Београда образовала је 25. октобра Комисију за утврђивање програмске концепције и давање предлога модела управљања Меморијалним комплексом на Старом београдском сајмишту, као стручно радно тело градоначелника Београда.

Задатак Комисије је давање предлога модела управљања будућим Меморијалним центром, а у склопу предвиђене динамике физичке реконструкције целокупног простора будућег Меморијала на Старом београдском сајмишту.

Међу члановима Комисије су саветник за културу у Кабинету председника Републике Братислав Петковић, помоћник министра културе и информисања Александра Фулгоси, помоћник директора Канцеларије за Косово и Метохију Душан Јововић, градски менаџер Горан Весић, градски архитекта Милутин Фолић, председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић…

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed