SrpskaInfo, 9. 4. 2021, Осам деценија од херојског чина: Филм „Априлски лет“ коначно стресао прах заборава [Видео]

Грац: Последице бомбардовања Краљевске авијације априла 1941. Фото: Youtube screenshot

Грац: Последице бомбардовања Краљевске авијације априла 1941. Фото: Youtube screenshot

Премијерним приказивањем филма „Априлски лет“ Градишка, Нова Топола и Лијевче поље вратили су из заборава пилоте краљевског ваздухопловства, који су прије осам деценија извели велики подвиг и бомбардовали њемачке војне циљеве.

Повод је био разарање Београда у зору 6. априла 1941. године. Освета за главни град и за Србију била је велика, храбра и одлучна.

Филм и ова свечаност су важан гест о великом дјелу, казао је Бојан Вујиновић, продуцент документарно-играног филма снимљеног у Градишки.

Историчар Александар Огњевић из Београда у ратном Дневнику Краљевског ваздухопловства посветио је поглавље догађајима у Лијевче пољу.

У Дому културе „Србија“ у Новој Тополи, гдје је филм премијерно приказан 7. априла, Огњевић је изнио многе чињенице о тим догађајима и храбрим пилотима.

– Они су били школовани, добро увјежбани, свјесни шта је тада представљала њемачка војна сила. То их није поколебало, нити спријечило да изврше свој задатак према отаџбини, према себи самима, према својим породицама, при том жртвујући животе – казао је Огњевић, који је фотографије и друге документе о тим догађајима прикупио у архивама многих земаља.

Пилоти стационирани у Новој Тополи и Александровцу, борци за свој народ и свијетле слободарске циљеве, нису заслужили да побједници, након Другог свјетског рата, њихову жртву потисну на маргину историје, у апсолутни заборав. Филм је исправљање те неправде, сматра Огњевић.

 

Истина се крила

Градска управа, град Градишка и локалне институције имале су пресудну улогу на снимању филма „Априлски лет“.

Зоран Аџић, градоначелник Градишке, рекао је на премијери у Новој Тополи да су аутори, чланови филмске екипе, послије 80 година скинули прашину са херојског, историјског подвига припадника Ваздухопловства Краљевине Југославије.

– Овдје, код нас, у Новој Тополи и Александровцу, нису нас учили о томе. Напокон смо на сцену историје вратили херојски подвиг. Град Градишка је опредијељен да историјске догађаје и личности врати на сцену, да исправи велику неправду и свједочи младима о томе – нагласио је Аџић.

Милорад Додик, предсједавајући Предсједништва БиХ, упутио је снажне поруку након премијере филма „Априлски лет“. Када сам схватио о чему се ради, казао је он, нисам могао вјеровати, нити одољети да не дођем у Нову Тополу и не саслушам историјске чињенице.

– Невјероватно је да су ти догађаји толико могли да буду остављени по страни, скривени од народа и усмјерени у правцу тоталног заборава. То је несхватљиво, али ето, дешава се. Наша историја је пуна јунака и оваквих дјела, пуна оних који су свој патриотизам доказивали до момента властите жртве – нагласио је Додик.

 

Помоћ Владе

Важну улогу у филмској продукцији у Градишки има Министарство просвјете и културе РС.

Тања Ђаковић, помоћник министра, казала је да „филм постаје савршена платформа за очување од заборава историјске борбе и побједе нашег народа у Другом свјетском рату“.

– Херојски чин пилота који су, након њемачког бомбардовања Београда, полетјели одавде у вјечност и историју, служи за наш понос, али нас обавезује да ту истину не смијемо заборавити. Овај и овакви филмови треба да буду дио нашег историјског насљеђа – казала је Тања Ђаковић, рекавши да Градишка чини много на очувању улоге важних догађаја и личности.

Сарадња Српске и Србије током снимања филма показала се у најбољем свјетлу. Томе је допринијело и Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу РС.

– Евидентно је да то заједништво има чврсте темеље, да је историја заједничка и да на том плану морамо дјеловати – казао је у Новој Тополи министар Златан Клокић.

Он је истакао да овај, као и други филмови које они помажу, доприносе историји српског народа у цјелини.

 

Подвиг

Подсјећамо, на два аеродрома у Лијевче пољу било је стационирано више од 40 авиона који су током више од 200 летова напали њемачке положаје у Аустрији и Мађарској, са којих је бомбардован Београд. У тим борбама погинула су 24 пилота, навигатора и стријелца, а више их је рањено.

Свето Савићевић, официр Војске РС у пензији и брат пилота Ивана Салевића, рекао је да се увијек њиме поносио.

– Посједујемо фотографије и документе о Ивану и његовом ратном путу. Поносан сам на све што је он урадио. Он је утицао да се и ја, мада поријеклом из Ивањице, опредијелим за војни позив и останем да живим у Бањалуци. Мој син Саша је такође пилот, који је на руским авионима доспио у космос. Све је врло позитивно, изузетно ми је драго што су те приче филмски репрезентоване – казао је Савићевић.

 

 

ФИЛМСКА ЕКИПА

На реализацији филма ангажована је бројна екипа коју чине аутор Милан Пилиповић, сниматељ Зоран Пилиповић, монтажер Бојан Старчевић, наратор Златан Видовић, асистент сниматеља Горан Пузић, свјетло мајстори Дејан Филиповић и Душко Крковић, асистенти свјетло мајстора Драшко Бабић, Владан Обједовић и Никола Богуновић, сниматељ звука Данијел Шпадић, сценограф Ненад Балабан, шминкер Сашка Јапунџа, техничка екипа Перо Тодоровић и Милан Вујић, продуцент Бојан Вујиновић, те историчар Бојан Вујчић.

 

 

Милан Пилиповић

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed